Szanowni Państwo!
W imieniu Zarządu Polskiej Asocjacji Ekologii Krajobrazu zapraszam Państwa na Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze, które odbędzie się w trybie zdalnym w poniedziałek 20 grudnia o godzinie 19.00 (w pierwszym terminie) i godzinie 19.15 (w drugim terminie). Na kilka dni przed spotkaniem otrzymają Państwo link do spotkania.

 

Ostatnie lata były dla naszej szczególnie Asocjacji niełatwe. Zmieniła się struktura i warunki działania nauki w Polsce. Wprowadzenie Ustawy 2.0 zaszufladkowało nas do różnych dziedzin i dyscyplin nauki, pomimo że reprezentujemy wszyscy dyscyplinę nauki szeroką, w istocie transdziedzinową. Niekiedy bardzo ciężko jest pogodzić rozwijanie swoich pasji badawczych z uzyskiwaniem dobrych wskaźników numerycznych, decydujących o możliwości naszej dalszej pracy naukowej i o pozycji rankingowej naszej jednostki. Coraz mniejsza rolę zdaje się odgrywać w tym wszystkim dobra dydaktyka. a rywalizacja stopniowo wypiera współpracę pomiędzy badaczami z różnych ośrodków. Na to w ostatnich dwu latach nałożyła się pandemia COVID, która utrudniła wykorzystanie naszego głównego „paliwa” czyli konferencji PAEK organizowanych przez różne ośrodki w Polsce.

 

Tym niemniej udało nam się odnieść kilka sukcesów. PAEK odegrał znaczącą rolę w czasie obchodów rocznicy Polskiego Towarzystwa Geograficznego. W przyszłym roku jesteśmy organizatorami Kongresu Europejskiego IALE. Udało się zorganizować kilka ciekawych konferencji. Wzięliśmy aktywny udział w pracach nad wdrażaniem Konwencji Krajobrazowej w Polsce. Zrealizowaliśmy (społecznie) projekt, dzięki któremu został zaaktualizowany podział fizycznogeograficzny Polski i wydaliśmy tom Regionalna geografia fizyczna Polski, będący dziełem 50 autorów. W ostatnim roku wdrożyliśmy comiesięczne zdalne „seminaria krajobrazowe”. Udało się uporządkować trochę spraw formalnych.

 

Oczywiście – wiele się też (mam nadzieję że na razie) nie udało. Tym niemniej wydaje się, że perspektywa przed nami jest mimo wszystko jakoś tam obiecująca. Ale wiele też zależy od Państwa, czy zechcą dołożyć swoją cegiełkę do wspólnych działań. Działań, które w naszej intencji, będą rozwijać naukę a nie tylko zmierzać do gromadzenia punktów. Zamierzeń, które będą realizowane w duchu współpracy, a nie rywalizacji. Spotkań, na które tak chętnie przyjeżdżamy, nawet gdy nasza jednostka nie zapewni na zwrotu kosztów, bo warto wymieniać doświadczenia, wspólnie planować, spotkać się z „przyjaciółmi w nauce”. Świetnie wiemy też, że warto też poznać osoby nowe, młode, które przejmą kiedyś od nas „ekologicznokrajobrazową” pałeczkę, bądź też poznać tych „starych”, którzy być może będą recenzentami naszych prac…

 

Jestem przekonany, że Polska Asocjacja Ekologii Krajobrazu stanowi ważną jakość w nauce polskiej i naprawdę warto włożyć wysiłek, by mogła działać dalej. Wierzę też, że aktywność w PAEK może stanowić dla nas wszystkich rodzaj cennej a przy tym sympatycznej alternatywy dla szarej codzienności naszej pracy naukowo-dydaktycznej.

 

Jeszcze raz zapraszam na Walne Zebranie!

Przewodniczący Polskiej Asocjacji Ekologii Krajobrazu
Dr hab. Jarosław Balon, prof. UJ

Share This